موسوی: ضروری است جهان به خودش بیاید و جلوی یکجانبه گرایی را بگیرد

به گزارش وبلاگ 14 ستاره، سخنگوی وزارت خارجه ابتکار اجرا شده از سوی هشت کشور در ارسال نامه به گوترش و تأکید بر برطرف تحریم ها علیه ایران را طلیعه خوب و کم نظیری خواند و گفت: ضروری است جهان به خودش بیاید و جلوی یکجانبه گرایی را بگیرد.

موسوی: ضروری است جهان به خودش بیاید و جلوی یکجانبه گرایی را بگیرد

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی وبلاگ 14 ستاره، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبهیی ابتکار هشت کشور از جمله ایران در ارسال نامه به دبیرکل سازمان ملل و درخواست برطرف تحریم ها علیه ایران را ابتکار خوبی خواند و گفت: ما از این اقدام استقبال می کنیم. ضروری است جهان جایی به خودش بیاید و جلوی یکجانبه گرایی و نقض قوانین بین المللی را بگیرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه متاسفانه آمریکایی ها به خودشان جرأت دادند در سال های اخیر قوانین داخلی خود را به سایر کشورها تحمیل نموده و تحریم های ظالمانه خودشان را بر بقیه کشورها اعمال نمایند، اضافه نمود: امیدواریم این طلیعه مبارکی باشد که کشورهای تحت تحریم و یا حتی کشورهای مستقل و آزاده ای که یکجانبه گرایی آمریکایی ها را بر نمی تابند، اتحادیه ای تشکیل داده و اقدامی را صورت دهند که جلوی قلدری آمریکا را بگیرند.

این دیپلمات ارشد کشورمان اضافه نمود: این اقدام طلیعه خوبی بود و در نوع خود کم نظیر است و امیدواریم جامعه جهانی نه تنها با شرایط کرونا بلکه در شرایط عادی دیگر بتواند چنین اقدامات منسجمی را علیه تحریم های یکجانبه، ظالمانه و غیرانسانی که توسط آمریکا نه تنها بر ایران بلکه بر خیلی از کشورهای مستقل تحمیل می گردد صورت داده و جلوی این اقدامات را بگیرند.

به گزارش فارس، کشورهای روسیه، چین، سوریه، کوبا، نیکاراگوئه، کره شمالی، ونزوئلا و ایران در نامه ای مشترک به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل بر برطرف تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران که مانع مبارزه با شیوع ویروس کرونا شده، تأکید کردند.(اینجا بخوانید)

کدام کشورها به ایران یاری کردند؟

سخنگوی وزارت خارجه که با خبرگزاری صدا و سیما مصاحبه می کرد در پاسخ به سؤال دیگری درباره ویروس کرونا و یاری های ارسالی دیگر کشورها به ایران برای مقابله با این ویروس گفت: ویروس کرونا عالمگیر و یک پاندمی شده و تقریبا همه کشورها درگیر این موضوع هستند، بنابراین منابع مقابله با این ویروس منحوس کم است و برای همین است که تقریبا همه کشورها تا جایی که بتوانند به یکدیگر یاری می نمایند.

به گزارش فارس، وی اضافه نمود: 30 کشور سعی کردند تا جایی که امکان داشتند در مقادیر مختلف به ما یاری نمایند. ما اعلام کردیم یاری ها را به هر مقداری که بتوانند، از کشورهای دوست و سازمان های بین المللی خوشنام و معتبر می پذیریم که در این زمینه کشورهای مختلفی اعلام آمادگی کردند و بعضی در حد وسعشان یاری کردند، به عنوان نمونه چین تا به امروز حدود 21 هواپیما یاری و تجهیزات پزشکی برای مردم ایران فرستاده که قدردان آن هستیم.

موسوی اضافه نمود: کشورهای همسایه نیز اقدام به ارسال یاری های مالی و غیرمالی کردند. اتحادیه اروپا نیز به وسیله یاری های بشردوستانه و بودجه هایی که دارند سعی کردند یاری هایی را ارسال نمایند، ژاپن، کشورهای همسایه به ویژه امارات، جمهوری آذربایجان و ترکیه و ... در این زمینه یاری هایی را ارسال کردند.

سخنگوی وزارت خارجه بیان نمود: از طرف دولت و ملت ایران از همه این کشورها قدردانی می کنم، چه بسا خیلی از این کشورها خودشان احتیاجمند این یاری ها هستند و امیدواریم بتوانیم جبران کنیم و هر چه زودتر شرایط در کشور تحت کنترل و مدیریت قرار گرفته و بتوانیم تجربیات و تجهیزات مان را در اختیار سایر کشورهایی که احتیاج دارند، قرار بدهیم.

تمرکز بر مسائل مالی اولویت وزارت خارجه

موسوی در بخش دیگری از این مصاحبه با بیان اینکه اولویت وزارت خارجه در سال های اخیر بر مسائل مالی متمرکز بوده، گفت: در این زمینه فراوری و اتکا به منابع داخلی یکی از پارامترهای کار وزارت خارجه در مرکز و نمایندگی های ما در خارج از کشور است که به مولفه های فراوری در داخل کشور یاری نمایند.

وی اضافه نمود: سال هاست که اولویت و جهت گیری اصلی، توجه به داخل است و طبیعی است در این زمینه صادرات و واردات ما می تواند ادامه یابد، قطعا با نگاه به داخل و مواردی که در داخل کشور داریم، تنظیم خواهد شد و این را به عنوان یک الگوی اصلی در مراودات خارجی به ویژه با همسایگان در نظر خواهیم گرفت.

منبع: خبرگزاری فارس

به "موسوی: ضروری است جهان به خودش بیاید و جلوی یکجانبه گرایی را بگیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موسوی: ضروری است جهان به خودش بیاید و جلوی یکجانبه گرایی را بگیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید