رد پای اقتصاد در ابتلا به بیماری&zwnjهای واگیردار و غیرواگیردار

به گزارش وبلاگ 14 ستاره، رییس دانشکاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شباهت شرایط بهداشتی و درمانی کشورهای فارسی زبان بر ضرورت گسترش تعامل و همکاری های علمی بین این کشورها برای ارتقای سطح سواد سلامت جامعه تاکید نمود.

رد پای اقتصاد در ابتلا به بیماری&zwnjهای واگیردار و غیرواگیردار

به گزارش وبلاگ 14 ستاره، دکتر علیرضا زالی در وبینار بینالمللی سواد، آموزش و سلامت در کشورهای فارسی زبان، با اظهار امیدواری نسبت به اشتراک گذاری تجربیات کشورها در حوزه سلامت، برای میزبانی از پژوهش های مشترک کشورهای فارسی زبان در این حوزه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام آمادگی کرد.

وی با بیان اینکه اشتراکات فرهنگی و زبانی کشورهای فارسی زبان می تواند اثر مرزهای جغرافیایی را کمرنگ کند، گفت: شرایط بهداشتی و درمای کشورهای فارسی زبان مشابهت زیادی با یکدیگر دارد.

زالی با تاکید بر اهمیت همکاری های علمی بین کشورها گفت: پاندمی کرونا این درس عظیم تاریخی را به همراه داشت که کنترل بیماری بدون همکاری بین کشورها محقق نمی گردد.

نقش عوامل اجتماعی در سلامت افراد جامعه

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه بیش از 75 درصد عوامل موثر بر سلامت، خارج از محدوده وزارت بهداری و بهداشت کشورهاست، بر نقش عوامل اجتماعی در سلامت افراد جامعه تاکید نمود.

زالی با بیان اینکه بین کیفیت زندگی، سطح سلامت و شرایط مالی و اجتماعی ارتباط تنگاتنگی وجود دارد، یادآور شد: امروزه خود مراقبتی یکی از اصول اساسی سلامت شهروندان به شمار می رود. وجود مسائلی همچون مصرف مواد دخانی، رژیم های غذایی نامناسب و شیوع بیماری هایی همچون ایدز نشان دهنده این است که بسته های آموزشی مرتبط با سلامت باید از سنین پایین به شهروندان ارایه گردد.

رد پای اقتصاد در بیماری های واگیر و غیرواگیر

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: نتایج مطالعات نشان می دهد که بالاترین سطح بیماری های واگیر و غیرواگیر در مناطقی است که شرایط مالی در آنجا ضعیف تر است.

زالی همچنین با بیان اینکه بیشترین قربانیان حوادث ترافیکی درون شهری را موتور سیکلت سواران تشکیل می دهند، گفت: مطالعات نشان می دهد که بین بروز تصادفات و سواد ارتباط مشخصی وجود دارد.

وی با اشاره به غربالگری پرفشاری خون در سال گذشته توضیح داد: در این طرح 38 میلیون نفر موردغربالگری قرار گرفتند و نتایج این طرح نشان داد بین عدم اندازه گیری منظم فشار خون، مراجعه به پزشک، مصرف منظم داروهای کنترل فشارخون و سطح سواد افراد ارتباط وجود دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین با بیان اینکه در شهر تهران در ازای هر 2500 نفر یک مراقب سلامت و در روستاها در ازای هر 250 نفر یک بهورز وجود دارد، 19 هزار خانه بهداشت و 32 هزار بهورز مراقب سلامت در کشور را نشان دهنده وجود زیرساخت های مناسب در حوزه بهداشت دانست.

زالی همچنین با اشاره به اجرای طرح های هرخانه یک پایگاه سلامت و هر دانش آموز یک سفیر سلامت، این برنامه ها را دارای ظرفیت مناسبی برای ارتقای سطح سوادسلامت جامعه بیان کرد.

اهمیت صندلی دانش آموزان در ارتقای سلامت جامعه

در ادامه این وبینار دکتر مجتبی زینی وند رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: در دنیا امروز سلامت به عنوان یک حق و ارزش فردی و اجتماعی نزد همه مکتب ها به ویژه اسلام از مهم ترین حقوق انسانی تلقی شده و بخشی از اهداف اجتماعی بلند مدت همه دولت ها در ایران اسلامی بوده است.

وی با تاکید بر اهمیت صندلی دانش آموزان در ارتقای سلامت جامعه یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران دارای اسناد متعددی در حوزه آموزش و پرورش است و یکی از مهمترین این اسناد، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است که تمامی راهبردها و خط مشی های آموزشی و اجرایی نظام تعلیم و تربیت کشور معطوف به سند مذکور است.

زینی وند اضافه کرد: در حوزه سلامت نیز اهداف، راهکارها و برنامه های عملیاتی مشخصی پیش بینی شده است که در حال اقدام و اجراست.

وی از جمله مهمترین اقدامات آموزش و پرورش در حوزه سلامت، به اجرای طرح مکمل کمک قرص آهن و ویتامین دی در مدارس، طرح وارنیش فلوراید، آموزش 2 دو میلیون و 100 هزار دانش آموز به عنوان سفیر سلامت و کنترل وزن و چاقی دانش آموزان با رویکرد ترویج سبک زندگی فعال و سالم اشاره نمود.

رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش تعداد جمعیت دانش آموزان کشور را بیش از 15 میلیون و 809 هزار نفر بیان کرد و گفت: از این میزان 8 میلیون و 159 هزار دانش آموز را پسران و 7 میلیون و 650 هزار دانش آموز را دختران تشکیل می دهند.

تحصیل بیش از نیم میلیون دانش آموز تبعه افغانستان در کشور

وی اضافه کرد: همچنین تعداد دانش آموزان اتباع خارجی در کشور حدود 507 هزار نفر است که 477 هزار نفر آنان را اتباع افغانستان تشکیل می دهند.

زینی وند اضافه کرد: اموزش و پرورش ایران صندلی بسیار مهمی برای سلامت و تندرستی در اسناد بالادستی خود در نظر گرفته است که تمامی فعالیت های معطوف به سلامت و تندرستی معلمان، دانش اموزان و والدین را در همه ابعاد در بر می گیرد.

وی یادآور شد: بر این اساس طی چهار دهه اخیر دستاوردهای قابل توجهی در حوزه سلامت جسم و روان حاصل شده است و تمامی دوره ها و سطوح آموزشی مربوط به بیش از 15 میلیون دانش آموز تحت پوشش قرار گرفته است. در دوران بروز همه گیری کووید- 19نیز اقدامات این حوزه استمرار داشته و اقدامات موثری برای اطلاع رسانی، پیشگیری و کنترل بیماری با مشارکت تمامی ذینفعان صورت گرفته است

وی یادآور شد: در این میان جمعیت نیم میلیونی دانش آموزان اتباع خارجی نیز همیشه تحت حمایت های بهداشتی و رصد مستمر قرار گرفته اند.

بی سوادی احتمال مرگ و میر مادران باردار را افزایش می دهد

همچنین دکتر نسترن کشاورز دبیر کمیته علمی کرسی آموزش و سلامت یونسکو و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: ایران یکی از عظیمترین کشورهای آسیاست که سه چهارم جمعیت آن در شهر زندگی می نمایند و شرایط سواد جمعیت بالای شش سال آن در دهه های گذشته ارتقا یافته و به 87,5 درصد رسیده است.

کشاورز با بیان اینکه امید به زندگی مردم ایران در دهه های اخیر افزایش یافته است، گفت: در ایران نیز مشابه الگوی دنیای افزایش امید به زندگی در زنان بیش از مردان بوده است.

وی با اشاره به کاهش مرگ و میر بچه ها زیر پنج سال در کشور، اضافه کرد: البته همه مناطق از این پیشرفت به یک اندازه سود نبردهاند.

کشاورز با اشاره به ارتباط تنگاتنگ بین سلامت و سواد، گفت: از سال 2005 ثابت شد که عوامل اجتماعی مثل سواد و اشتغال نقش مهمی در سلامت افراد دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید نمود: مطالعات در ایران نشان داد بی سوادی باعث کاهش امید به زندگی در افراد و همچنین افزایش احتمال مرگ و میر مادران باردار می گردد.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین عوامل در کاهش مرگ و میر بچه ها زیر یک سال سواد مادر است، بر اهمیت کاهش بی سوادی و کم سوادی مادران تاکید نمود.

کشاورز تاکید نمود: در افراد کم سواد و بی سواد احتمال ابتلا به بیماری هایی همچون مسائل قلبی و عروقی بیشتر است؛ همچنین در این افراد پرفشاری خون بیشتر دیده می گردد و شانس ابتلای آنان به چاقی، پوکی استخوان و اختلالات شنوایی و بینایی بیشتر است.

وی با بیان اینکه این افراد رفتارهای بهداشتی ضعیف تری نیز دارند، گفت: فعالیت فیزیکی افراد کم سواد و بی سواد کمتر از افراد باسواد است و میزان خود مراقبتی در آنان کمرنگ تر است.

دبیر کمیته علمی کرسی آموزش و سلامت یونسکو تاکید نمود: نتایج تحقیقات انجام گرفته در این حوزه حاکی از آن است که باید در سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های حوزه های آموزش، سلامت و توسعه بر تاثیر سواد بر روی سلامت توجه بیشتری انجام گردد.

در ادامه این وبینار دکتر عبدل جلال از افغانستان و دکتر نزیرا سوداتسایروا از تاجیکستان با توضیح شرایط سلامت و سواد در این دو کشور و ارایه نتایج آنالیز های صورت گرفته در این کشورها به آنالیز چالش ها و ظرفیت های موجود برای ارتقای سطح سلامت و سواد پرداختند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در افتتاحیه این وبینار بین المللی که با هدف آنالیز میزان درک ارتباط بین سلامت، سواد و آموزش در سیاست گذاری ها، تحقیقات و اقدامات زمینه ای سلامت برگزار گردید، پروفسور دیدیر جردن از فرانسه نیز به سخنرانی پرداخت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "رد پای اقتصاد در ابتلا به بیماری&zwnjهای واگیردار و غیرواگیردار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رد پای اقتصاد در ابتلا به بیماری&zwnjهای واگیردار و غیرواگیردار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید